پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

Gray wastewater treatment package
چکیده مطلب:
یکی از راه های ایجاد و توسعه شهری پایدار فراهم کردن و به وجود آوردن ساختمان های سبز می باشد. برای رسیدن به این مهم پساب های بهداشتی ساختمان ها را که فاضلاب خاکستری می باشند تصفیه نموده و دوباره به چرخه برمی گردانیم.
دسته‌بندی: فاضلاب
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

طبق آمار ارائه شده 70 الی 80 درصد فاضلاب بهداشتی تولیدی در یک ساختمان، فاضلاب خاکستری یا آب خاکستری (Greywater) می‌باشد. با توجه به آلودگی کمتر فاضلاب خاکستری بخصوص از نظر میزان مواد معلق و کلی‌فرم نسبت به فاضلاب سیاه (فاضلاب بهداشتی) می‌توان نسبت به جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب خاکستری در سطح خانگی اقدام نمود و از پساب آن به عنوان یک منبع آبی پایدار جهت مصارف خانگی که در تماس مستقیم با بدن انسان نیست مانند آبیاری فضای سبز، فلاش تانک‌ها، کولرهای آبی، آب آتش‌نشانی و … استفاده مجدد نمود.

این مساله به عنوان یکی از اهداف ساختمان‌های سبز در توسعه شهری پایدار به طور جد مد نظر قرار گرفته است. بررسی بر روی سیستم‌های تصفیه فاضلاب خاکستری و شرایط و کیفیت پساب خروجی آن برای استفاده مجدد در مصارف مذکور، تاکنون در ایران به صورت جدی و جامع انجام نشده و در موضوع فاضلاب خاکستری در ابتدای راه هستیم.

لذا به منظور دست‌یابی به اهداف مورد نظر در زمینه تصفیه فاضلاب خاکستری طبق استانداردهای روز دنیا (BS‌8525-1) این شرکت اقدام به انتقال تکنولوژی تصفیه فاضلاب خاکستری ممبرانی از آلمان تحت عنوان پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری نموده است. به واسطه این سیستم می توان پساب خروجی تصفیه شده را به حد استاندارد BS8525-1 رساند و چه بسا بتوان برای سایر مصارف غیرشرب نیز استفاده نمود.

فرآیند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

فرآیند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری به ۳ روش زیر صورت می پذیرد:

  1.  رشد چسبیده با مدیاهای شناور
  2. هوادهی عمقی
  3. عبور از ممبران غشایی مخصوص فاضلاب خاکستری

خروجی این دستگاه برای تمامی مصارف به غیر از شرب قابل استفاده است. ممبران‌ها قادر هستند که ویروس‌ها و باکتری‌ها را تا 99.9999 درصد از پساب جدا کرده و آبی عاری از آلودگی و جرم را تحویل بدهند. این سیستم به عنوان تنها دارنده گواهینامه British Standard امکان پخش پساب خروجی دستگاه به صورت اسپری در محیط را به ما می‌دهد.

این پکیج بر مبنای عملکرد ممبران‌ها طراحی و تولید می‌گردد که امکان افزایش تعداد ممبران‌ها به صورت مدولار و موازی وجود دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری 2

هر پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری شامل المان‌هایی به شرح زیر است :

1- فیلتر اولیه: یک آشغالگیر کوچک که جهت جلوگیری از ورود آشغال، مو، جانواران موذی و … به سیستم طراحی و تعبیه شده است.

Screen

 2- شاسی اصلی: نگهدارنده قطعات اعم از ممبران‌ها، پمپ و سایر قطعات در داخل مخزن تصفیه است.

3- ممبران: غشایی به صورت الیاف فشرده با سطح ویژه مشخص که قابلیت حذف 99.9999 درصد باکتری‌ها و 99.70 درصد ویروس‌ها و ذرات با سایز 0.02 میکرومتر را دارد. عمر متوسط این ممبران‌ها 10 سال می‌باشد. این ممبران‌ها در مقابل اسید و باز و دترجنت‌های حاوی کلرین مقاوم هستند و در حین عملکرد پکیج، سیستم بک واش تعبیه شده سطح ممبران‌ها را برای مرحله بعدی تصفیه تمیز می‌نماید.

adiabate-cooling-4b

4- پمپ : جهت جابجایی و انتقال فاضلاب خاکستری در سیستم.

5- پمپ بک واش: جهت استفاده از پساب تصفیه شده برای بک واش و شستشوی ممبران‌ها.

6- مخزن دیافراگمی : جهت تنظیم و کنترل فشار سیستم.

7- فلوتر: جهت کنترل سطح سیال در سیستم.

8- مدیای شناور: جهت فرآیند رشد چسبیده.

Media

9- کمپرسور هوادهی : جهت تأمین هوای مورد نیاز فرآیند هوادهی عمقی با مصرف برق بسیار کم، بدون صدا و لرزش.

Blower

10- کنترل یونیت : بورد طراحی شده جهت کنترل اتوماتیک سیستم.

11- مخزن جمع آوری فاضلاب خاکستری.

12- مخزن ذخیره پساب تصفیه شده.

در پروژه‌های بزرگ مانند ساختمانهای تجاری و اداری که بیشترین مصرف آب در روشویی‌هاست، می‌توان با طراحی پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری و استفاده از این تکنولوژی، آب مورد نیاز فلاش تانک‌ها، فضای سبز، روف گاردن، آب آتش‌نشانی و … را تأمین نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری 1

Created with Fabric.js 4.6.0
در همین زمینه بیشتر بخوانید:
چربی گیر DAF در واقع این نوع چربی گیر جهت حذف روغن های آزاد و محلول به کار می رود. در چربی گیر DAF، هوا تحت فشار چند اتمسفر در...
چربی گیر CPI چربی گیر ثقلی معمولاً برای زدودن و حذف روغن، گریس و نفت به صورت آزاد و غیرامولسیون به کار می‌رود. از نظر تئوری فرآیند جداسازی در جداکننده‌های...
چربی گیر API چربی گیر ثقلی معمولاً برای زدودن و حذف روغن، گریس و نفت به صورت آزاد و غیرامولسیون به کار می‌رود. از نظر تئوری فرآیند جداسازی در جداکننده‌های...
چربی گیر DAF در واقع این نوع چربی گیر جهت حذف روغن های آزاد و محلول به کار می رود....
چربی گیر CPI چربی گیر ثقلی معمولاً برای زدودن و حذف روغن، گریس و نفت به صورت آزاد و غیرامولسیون...
چربی گیر API چربی گیر ثقلی معمولاً برای زدودن و حذف روغن، گریس و نفت به صورت آزاد و غیرامولسیون...
نظرات
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback)‌های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
به این مطلب امتیاز بدهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای: 1

این مطلب را به اشتراک بگذارید.